Journaal I
'A troubled man for troubled times'. Mitsch Ryder over Donald Trump, Oss 6 februari 2025.
Binnenkort komen er weer nieuwe Podcast's 'Achter de beperking'. Een afronding van alle enthousiasme, betrokkenheid en moedeloosheid, na dik 50 jaar gehandicaptenzorg. De laatste Podcast met Jonathan Maas gaat over het boek dat hij over zijn broer schreef. Het biedt een goed overzicht van een van de thema’s die ik belangrijk vind, de politiek en het beleid over de laatste 30 jaar. Luister daarvoor naar zijn verhaal over 'Een broer als Manuel'.
Crisis
Het is crisis al lijkt dat, als ik de beleidscarrousel op LinkedIn volg, aan de gehandicaptenzorg voorbij te gaan. Zelf vind ik de ontwikkelingen alarmerend, ook voor de ‘gehandicapt gemaakten‘ (met dank aan Freek de Jonge). Die zijn zelf, behalve bij incidenten met een toenemende negatieve beeldvorming, nauwelijks zichtbaar.
Economie
De laatste 30 jaar draaide alles in de zorg om economie zonder dat het er goedkoper of beter van werd. Het is een wonder dat er niet meer misgaat. Ik vond een 3 jaar oud filmpje van Jos de Blok wat deze ontwikkeling goed samenvat. De Blok is verklaard fan van Hans Achterhuis ( Markt van welzijn en geluk). Die formuleerde als een van de eersten kritiek op de verzorgingsstaat en haar betutteling. Het ‘zakelijke jargon' dat in de jaren ’90 in plaats kwam van het softe imago, kreeg ook vat op de gehandicaptenzorg, zei het een paar jaar later via onder andere de Wet maatschappelijke ondersteuning (WMO).
Kritiek
Het wantrouwen tegen beleid groeidt, zeker sinds Covid-19 die mensen met een beperking disproportioneel zwaar trof. Corona maakte daarnaast duidelijk hoe het echt staat met de gelijkheid en emancipatie. (Mooi verwoord in het artikel Taal als spiegel – aannames over kwetsbaarheid
Zou dat ook iets te maken hebben met her verdwijnen van de verbinding tussen praktijk en beleid? Het was de grote schok toen ik recent weer als begeleider aan het werk ging. De zorg bleek, bij gebrek aan een beter woord, nog verder ‘geinstrumentaliseerd’ met een gezaghebbende status voor medicatie en protocollen.
Symboolpolitiek
Beleid is intussen 'pappen en nathouden'; zelfs het werken aan inclusie lijkt op zijn retour. Ik ben opgegroeid met kritiek op grote inrichtingen en haar onmenselijke schaal, maar die discussie speelt actueel geen rol. De belangenverenigingen uit de vorige eeuw zijn inmiddels weg gesaneerd of druk met symboolpolitiek; denk aan de beperkte invulling van 'Eigen regie' en de incorperatie van zogeheten ervaringsdeskundigheid binnen die zorgsystemen. Intussen is ICT de nieuwste heilige graal. Behandelaars lijken zelfs te worden verplicht persoonlijke gegevens aan te leveren bij verzekeraars. Die laatsten blijven de zorg verder vermarkten. Daarbij komt de discussie over een ander zorgverzekeringstelsel nauwelijks van de grond. De zorg wordt, zie ook alle recente personeelsproblemen, intusen alsmaar kwetsbaarder al groeit de kritiek op de zielloze bureaucratie.
Regie op een andere plaats?
Deze tijd dwingt om verder te kijken dan eigen gewoonten en vooroordelen voor inspiratie en zaken die wél het verdedigen waard zijn. Binnen ziekenhuizen nemen verpleegkundigen hier en daar het het heft in eigen handen, en zoeken oplossingen buiten regels en protocollen .
Wat de zorg kan leren van rebelse verpleegkundigen. geeft een goede illustratie ( zie voor meer achtergrond het proefschrift van Eline de Kok
Afwijken in het wit, rebels verpleegkundig leiderschap in de verpleegkundige praktijk. (engels) Uit Landelijke Monitor Zeggenschap 2024 blijkt dat in de gehandicaptenzorg de ervaren zeggenschap laag is. Begeleiding zou vooral meer autonomie willen hebben en inspraak over onder andere samenwerken, beeldvorming, overleg met leidinggevenden en kwaliteit van zorg. Dat lijken me ook lichtpuntjes.